21 Aralık 2010 Salı

Minka Travel ile Şarköy Mürefte Gezisi-Ekim 2010


Üzerinden baya zaman geçti ama bu ara yoğunluktan her şeyi gecikmeli yapıyorum.

Grupanya, şehirfırsatı gibi siteler baya yaygınlaştı. Enteresan şeyler de oluyor gerçekten, takip edip yakalamak lazım. Ben Tekirdağ taraflarına hiç gitmemiştim, Minka Travel'ın bir Bağbozumu gezisi vardı Şarköy-Mürefte'ye. Antin kuntin bi insan olmak zor, sürekli yeni şeyler bulmak lazım ki şanımıza leke sürülmesin :) Neyse geziyi aldık.

Pazar sabahı erkenden hareket ettik. Soğuk olur diye kat kat giyindik ama şansımıza hava çok güzeldi. Yoldaki ihtiyaç molalarından sonra (eğlene eğlene gittik diyebilirim, 3-4 saat sürdü yol) Mürefte'ye vardık. Küçücük bir sahil kasabası, mevsimin de etkisiyle bomboş bi yer. Sadece yerli halk var. Önce Aker diye bir ailenin şarap imalathanesine gittik, buranın özelliği hiçbir kimyasal kullanmadan üzümü fermante etmesi.

Şaraplar da bu yüzden saklamak için pek uygun değil ama içilebilir güzel şaraplar vardı. (Gezinin sonunda en güzel şaraba ulaştık aslında)


Bahçeli güzel bir ev, alt katı imalathane bodrumda da ailenin sakladığı bazı eski eşyalar var.

Sonra deniz kenarında yemek yedik, balık tabi ki. Öğlen saatinde rakı içen katılımcılar vardı :) Müzisyenler geldi yemek yerken, klarnet keman :) Sonra yine bir şarap firması olan Melen Şarap'ın satış yerine gittik, küçücük bir dükkandı. Tabi her yerde bi kaç şişe şarap açılıyor ve içiliyor.


Bizim en çok beğendiğimiz Kutman şaraplarının müze ve satış yeri oldu. Fotoğraflardan da görebilirsiniz. Şaraptan anlamıyoruz diyorduk ama biraz da olsa anlıyormuşuz buradakiler farklıydı gerçekten :)

Acı kavun diye bi şey var biliyo musunuz? Dokununca patlıyor, zehirliymiş. Ispatlayana kadar canım çıktı, üstlerine taş attım uzaktan :)

Sahilde yürüyüş yaptık, denize taş attık, çay içtik. Dönüş yoluna çıktık. Dönüşte Tekirdağ köftesi yemek için durduğumuz yerde deve ve devekuşu vardı. En az gezide eğlendiğim kadar eğlendim devekuşuna bakarken. Ne asabi ne komik hayvan ya :) Aşağıda devekuşu ve deve ile olan imtihanımı görebilirsiniz :)


Bağbozumu bittiği için şarap almak için gidilmiş gibi olsa da çok güzel bir geziydi, tavsiye ederim bir yerde denk gelirse mutlaka değerlendirin. Tur şirketinin sahibi Nejat Bey Trakyalı olduğu için hem gittiğimiz yerlerde herkesi tanıyordu hem de en az bizim kadar eğlendi, herkesi neşelendirdi. Aklımda Edirne, Bursa turları var en kısa zamanda onlara da gitmek istiyorum :)

1 yorum:

Merope dedi ki...

çok güzelmiş ya.. bayıldım. iyi ki gitmişsiniz. antin kuntin insan olmak zor, sürekli yeni şeyler bulmak lazım kısmına koptum yalnız, kuntinim benim :)